Prieskum CWS boco o hygienických návykoch v Európe

Dezinfekcia namiesto “budovania hniezd” pre ideálne verejné záchody

Výsledky nedávnej štúdie o hygienických návykoch na európskych verejných WC potvrdili, že väčšina používateľov verejných WC si myslí, že súčasne hygienické opatrenia nie sú dostatočné. Pre väčšiu polovicu opýtaných (57%) verejné WC je miesto, kde sa necítia pohodlne. Najmä toalety sú považované za tŕň v oku. Výsledky tohoto prieskumu sa týkajú prevádzkovateľov toaliet vo všetkých odvetviach a jasne poukazujú na obrovskú potrebu lepšej čistoty. Prevádzkovatelia verejných WC, ktorí chcú odstrániť pocit nepríjemnosti u svojich návštevníkov môžu rýchlo a ľahko urobiť dobrý dojem prostredníctvom služby, ktorú ponúkajú.

Okrem iných vecí, 1000 účastníkov prieskumu boli opýtaných aké hygienické opatrenia by najradšej videli vo verejných WC.
Môžu si vybrať z dezinfekcie toaletného sedadla, osviežovača vzduchu, náhradného toaletného papiera, alebo kôš na hygienický odpad / odpadkový koš.

Ženy chcú toalené sedátka bez baktéríí

Hlavným zdrojom nepohodlia na verejných WC je práve toaleta. Až 83% opýtaných povedalo, že pri návšteve toaliet im najviac chýba poriadna dezinfekcia toaletnej dosky. Toto je prioritou hlavne v Nemecku a Taliansku. V oboch týchto štátoch bolo špeciálne dezinfekčné čistenie dôležité alebo veľmi dôležité prakticky pre všetkých účastníkov prieskumu (91%), Ženy sa zvlášť cítia oveľa pohodlnejšie, ak je toaletná doska  dezinfikovaná (89%), zatiaľ čo iba 80% z opýtaných mužov odpovedalo, že dezinfekcia je pre nich dôležitá alebo veľmi dôležitá.

Prevádzkovatelia verejných WC by mali brať tieto zistenia vážne, pretože na základe stavu verejného WC potom návštevníci hodnotia hygienu vo všetkých ostatných oblastiach, napríklad občerstvenie, nákupné centrá, hotely, reštaurácie tak ako aj letiská, vlakové stanice a servisné centra, si môžu byť istí, že sa ich hostia budú cítiť pohodlne, ak budú zabezpečovať svoje umývarky správne.

Vysoký počet návštevníkov požaduje viac dezinfekcie. 

Túžba zabezpečiť svoje zariadenia dezinfekciou je veľmi vysoká vo všetkých zariadeniach, v nemocniciach, v opatrovateľských domov tak ako aj na vlakových staniciach, letiskách, servisných staniciach. V nákupných centrách je dezinfekcia toaletnej dosky buď dôležitá, alebo veľmi dôležitá (79%).

Predražené "hniezdo" pre toaletnú dosku

Na zníženie nepríjemnosti súvisiacej s posadením sa takmer polovica z tých, z tých ktorých sa pýtali (28 percent), umiestnilo toaletný papier na sedadlá, ktoré sa samozrejme považujú za nehygienické. Druhá tretina vytvára hniezdo papiera na zvlášť znečistených sedadlách. Toto zvýšené používanie papiera nie je len škodlivé pre životné prostredie, ale zvyšuje aj pracovné zaťaženie pre čistenie pracovníkov. Dávkovač musí byť naplnený častejšie a akýkoľvek papier, ktorý padol na podlahu, musí byť odstránený. Znamená to zvýšené personálne a materiálne náklady pre prevádzkovateľov.

Upokojujúce slová od  experta na  hygienu 

Pokiaľ ide o riziko infekcie, Profesor Klaus - Dieter Zastrow, vedúci Ústavu hygieny na klinke Regiomed v Coburgu, ponúkol istotu a tiež varoval pred nadmerním používaním dezinfekcie. Toaletné sedátka vo všeobecnosti nepredstavujú riziko a ak si ruky dôkladne s mydlom umyjeme a poriadne ich vysušíte, čo zaistí dostatočnú ochranu. Napriek tomu, sa musia prevádzkovatelia toaliet starať o svoje zariadenia. Koniec koncom, neposkytnutie hygienického zariadenia, ukazuje nedostatok rešpektu voči svojím návštevník. 

Napriek týmto informáciam prevažuje strach z mikróbov. 3/4 Nemcov povedali, že sa bojia baktérií na verejných toaletách. Celkovo 68% bolo znepokojených z potencionálných baktérií. Ženy sa o túto situáciu vo všeobecnosti zaoberali  viac ako muži (72 percent oproti 63 percentám).

Záver

  • Bez ohľadu na to, či mladí alebo starí, muži alebo ženy používatelia toaliet chcú vidieť zlepšenú hygienu vo verejných sanitárnych zariadeniach.
  • Najmä nehygienické toaletné sedadlá sú zdrojom alarmu pre používateľov. Väčšina používateľov umiestňuje toaletný papier na sedadlo, aby sa s ním nemoholi dostať do kontaktu.
  • Prevádzkovatelia by mali investovať do údržby a profesionálneho vybavenia svojich umývacích priestorov, pretože užívatelia vyvodzujú závery o stave celej prevádzke založenej na týchto vybaveniach.


 

 

toilet-seat-covered-with-paper.png