Dyson Airblade sušič na ruky šíri baktérie 1300 krát viac než papierové utierky

Zdroj

 

 

 

dyson_airblade.jpg

Sušiče na ruky  Airblade od spoločnosti Dyson rozširujú baktérie 60 krát viac než štandardné sušiče a 1300 krát viac než štandardné papierové utierky, bolo zistené výskumom, ktorý bol uverejnený v časopise Journal of Applied Microbiology.

Vedci z Univerzity vo Westministri si počas výskumu namočili ruky do vody, ktorá obsahovala zdraviu neškodné baktérie. Následne si osušili ruky sušičom na ruky Dyson Airblade, štandardným sušičom na ruky a s papierovou utierkou. Vedci tak odskúšali 3 rôzne spôsoby sušenia rúk.

Podľa ich zistení, sušič na ruky Dyson Airblade,  ktorého sila vzduchu dosiahne 430 míľ za hodinu, je schopný rozniesť baktérie do vzdialenosti 3 metrov. Štandardný sušič roznesie baktérie do vzdialenosti 75 cm a papierové utierky do vzdialenosti 25 cm.

James Dyson, inventor of the Airblade CREDIT: NEWSPIX/REX/SHUTTERSTOCK

V roku 2014 bol vykonaný podobný výskum vedcami z Univerzity v Leeds, ktorý zistili že počet  baktérií  lietajúcich vo vzduchu bol 27 krát vyšší v okolí tryskových sušičov rúk v porovnaní so vzduchom v okolí dávkovačov papierových utierok.

Štúdiu viedol profesor Mark Wilcox, ktorý povedal: „Nabudúce keď si budete sušiť ruky elektrickým sušičom vo verejných toaletách, môžete roznášať baktérie bez toho, aby ste o tom vedeli. Tiež môžete byť ošpliechaný baktériami z rúk iných ľudí.

Tieto poznatky sú veľmi dôležité a pomáhajú nám rozumieť ako sa baktérie šíria, hlavne tie ktoré môžu byť potenciálnym prenášačom chorôb a nemocí“.

Tento výskum bol financovaný Európskym sympóziom zaoberajúcim sa výskumom papierových utierok.  Hovorca Dysonu vtedy povedal: „Tento výskum bol financovaný výrobcami papierových utierok a je chybný.

Vedci ktorí boli testovaný mali na sebe rukavice nasiaknuté nerealistickým množstvom baktérií“.

 

Vo februári toho roku spoločnosť Dyson publikovala video na YouTube, v ktorom vracia úder tvrdeniu že papierové utierky sú hygienickejšie než sušiče na ruky.

Video s názvom „Špinavé tajomstvo papierových utierok“ hovorí: „Nezávislý výskum zistil že ešte predtým ako sú papierové utierky doručené do umyvární, obsahujú veľké množstvo kultivovaných baktérií ktoré do nich nasiaknu už pri výrobe alebo skladovaní.

Keď sa dostanú do umyvární, papierové utierky pochytia baktérie zo vzduchu a kontaminácie od predchádzajúcich užívateľov. 88% nepoužitých papierových utierok obsahujú  baktérie.  

Zdroj: The Telegraph

Poznámka: Najlepšie sú naše textilné uteráky ktoré sú pravidelne prané a žehlené na vysokých teplotách.